На пчеларникот во мај PDF Печати Е-пошта
Напишано од Ацо Тодоровски   
Недела, 26 Април 2009 18:34

На пчеларникот во Мај
Месец МАЈ е првиот месец од периодот кога заедницата тргнува кон врвот на својот развој ,а ние треба да ги  искористиме пчелите за производство на матици ,роеви,мед,полен,млеч,восок сега е тој долго очекуван период(мај,јуни,јули) да го ефектуираме својот макотрпен труд.

Последна промена на Недела, 01 Мај 2016 21:30
Повеќе...
 
Восочни сатни основи PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Среда, 13 Мај 2009 22:18

Восочни сатни основи


Пчелиното семејство живее во саќе.Саќето го гради со восок кој го лачи од восочните жлезди кои се наоѓаат на долната страна од абдоменот.При градењето на сатината пчелте се во форма на грозд фатени една за друга со нозете.

Последна промена на Понеделник, 12 Октомври 2015 18:48
Повеќе...
 
Кајсија PDF Печати Е-пошта
Напишано од A.T.   
Сабота, 04 Април 2009 21:36

   Кајсија (Prunus armenica)Кајсијата во Македонија е  распространета на целата територија ,се   одгледува поединечно но и во  овоштарници.Климата совршрно и одговара бидејки бара топли јужни заветрини.Кајсијата е овошка со добро развиена крошна.Нејзините лисја се округли и малку назабени на краевите.Цветовите се бели или сосме малку розови,дава нектар и полен и пчелите добро ја посетуваат. Цвета  во март или во почетокот на април.

04/04/2009 Кратово  

Последна промена на Петок, 29 Март 2013 19:20
Повеќе...
 
Пчелино семејство - Матица PDF Печати Е-пошта
Напишано од администратор   
Понеделник, 20 Април 2009 17:39

 Матиците излегуваат од посебни келии  наречени матичници кои се со посебен облик и за разлика од останатите сатни келии кои се хоризонтални ,матичниците  се свртени вертикално и  потсетуваат на кожурка од кикиритки.
Кога пчелината заедница врши тивка замена или ќе создаде нагон за роење таа најпрвин гради  матични чаури кои матицата ги залежува.

Последна промена на Сабота, 12 Декември 2009 21:43
Повеќе...
 
Клима - ветер PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Недела, 29 Март 2009 00:59

Ветровите имаат големо влијание на лачењето нектар од растенијата . Топлите  и суви ветрови само за миг можат да го запрат обилното медење на одредени билки и да  го забрзаат нивното прецветување.

 

Последна промена на Недела, 25 Октомври 2009 09:18
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Анкета

Дали би купувале пчеларски производи преку Интернет?
 

Пријатели

Банер

Кој е најавен?

Има 130 гости присутни

Број на посети

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Денес59
Вчера122
Оваа недела267
Овој месец338
Вкупно235767
Членови : 1873
Содржина : 970
Веб врски : 8
Гледања на содржината : 1636867