Медот ги топи килограмите PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 7
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Понеделник, 23 Март 2009 18:37

 

Апитерапија

Хибернациска диета

 

Здравјето можеме да го зачуваме и подобриме само ако користиме природна, разновидна и здрава  храна а медот е важна состојка при таквата исхрана.Медот може да помогне и на лицата со прекумерна телесна тежина здравстевено безбедно да слабеat.

Досегашните напори на науката да произведат препарат кој ќе овозможи дебелите да слабеат на здравствено правилен начин не вродија со плод.

Во Јануари 2006 година се појави книга со детално објаснување на целата идеја под називот Хибернациска диета.

Автори на овој концепт се  , (Mike МcInnes, Stuart МcInnes)  Хибернациската диета е едноставна  и подразбира консумирање на пчелин мед непосредно пред спиење.Авторите на оваа диета долго истражувале при оптимализацијата на храната кај спортистите кои после напорните тренинзи пред спиење земале по една супена лажица  мед. Се постигнале извонредни резултати. Ваквата диета применувале и врвни спортисти како велосипедистот Chris Hoy кој во Атина освои златна медаља и боксерскиот шампион  Aleks Arthur.Трeба да се напомене дека сaмо природниот мед ја има оваа моќ да ѓи разложува мастите и да го регулира шекерот во крвта.

Дел од натписот,, Медот ги топи вишокот на килограми објавен во Пчелар јули 2007
од Др мед. Родолјуб Живадиновиć

Дополнето

Основно е да користите природна,разновидна и здава храна. Што помалку термички обработен свеж зеленчук и овошје. Зрнаста храна -ориз, грав,леќа,грашок ит.н. Костешти овошја -ореви,лешници,бадеми и тн. Печена риба, стек но без маснотии.Користење на јаболков оцет и маслиново масло за салатите кои треба да доминираат.Супи без многу зачини.Пиење исклучиво негазирани сокови по можност свежо исцедени џусови од соковник.
Пиење квалитетни чаеви може чај од липа,камилица. Доколку повеќе ви се допагаат овошни чаеви заменете ги со овошни компоти. Движете се најмалку по 2 часа дневно и вежбајте интензивно половина час дневно.
Хибернациската диета е наједноставна секој ден пред спиење земајте по една супена лажица чист природен пчелин мед а потоа спијте и слабејте.

Админ,

 
Коментари (5)
5 Понеделник, 30 Март 2009 20:09
Администратор
Во статијата поставивме линк за Целата оргинална статија http://www.poljoberza.net/PCJUl2006_1.aspx
4 Понеделник, 30 Март 2009 15:39
marija
Napisete nesto pokonkretno za dietata
3 Понеделник, 30 Март 2009 15:37
marija
Kazete poveke za dietata jas ne go razbiram sto kazuba Mike Mcinnse...
2 Недела, 29 Март 2009 18:11
Администратор
Статијата кратко ја дополнивме,Во стаијата кликнете на Mike МcInnes и ќе добиете детално објаснување како делува Хибернациската диета.
Хибернациската диета е наједноставна секој ден пред спиење земајте по една супена лажица чист природен пчелин мед а потоа спијте и слабејте.
...
1 Недела, 29 Март 2009 15:30
Ксенија
Ама каде е диетата побогу?!
Јас не можам да се снајдам или воопшто ја нема истакнато

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):